Jak řešit ztrátu nebo krádež platební karty

2.11.2023

Platby kartou se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Co ale dělat, když ztratíte platební kartu nebo je vám odcizena? Tento článek vám poskytne užitečný průvodce, jak postupovat, když se vám to přihodí.

Co je důležité dělat když ztratíte platební kartu?

Prvním krokem, který byste měli udělat, když si uvědomíte, že jste ztratili svoji platební kartu, je neprodleně kontaktovat vydavatele karty. Většina bank má nonstop zákaznickou linku, kterou můžete volat, abyste oznámili ztrátu. Banka vám poté zablokuje kartu a předejde tak možnému zneužití.

Jak se dá zneužít platební karta?

Ztracená nebo ukradená platební karta může být zneužita nejrůznějšími způsoby. Zloději mohou provádět platby na internetu, bezkontaktní platby v obchodech i menší výběry hotovosti z bankomatů (většinou do 500 Kč). Proto je důležité jednat rychle a informovat banku o ztrátě karty.


Co udělat se starou platební kartou?

Pokud máte novou kartu a již nebudete potřebovat starou, měli byste ji bezpečně zničit. Nejlepším způsobem je přeříznout kartu včetně čipu či magnetického proužku na několik malých kusů tak, aby byla nepoužitelná.

Co dělat když najdu cizí platební kartu?

Pokud najdete cizí platební kartu, měli byste ji okamžitě vrátit jejímu majiteli. Pokud je majitel neznámý, obraťte se na obecní úřad v místě nálezu či na policii. Zneužití cizí platební karty je trestný čin a může mít vážné následky pro toho, kdo ji neoprávněně použije.

V situaci, když ztratíte nebo vám bude ukradena platební karta, je rychlá reakce klíčová. Měli byste okamžitě informovat svou banku, aby byla vaše karta zablokována a zamezeno zneužití. Pokud najdete cizí kartu, mějte na paměti, že je morálně a zákonně správné ji vrátit. Sledování svých platebních karet a rychlá reakce v případě ztráty jsou základními kroky pro ochranu vašich financí.© 2014 Infinea Finance spol. s r.o., všechna práva vyhrazena. Nebankovní-Půjčky-do-24-hodin.cz
Tento web nemá za cíl zprostředkovat ani poskytovat úvěry, slouží čistě pro informaci.